úterý 17. prosince 2013

Vánoční staročeský černý kuba

Dámy pozor je poslední adventní týden a čas nás neúprosně přibližuje nejbáječnějšímu večeru v roce. Alespoň pro naše děti. Věřím, že úklidové práce jsou již téměř za vámi a proto je tu příležitost na nějaké vánoční recepty.

O svém tatínkovi jsem se zmínila již minule a s naskakujícím datem na kalendáři se mě na mysl vkrádají vzpomínky jak jsem mu pomáhala v kuchyni. A nejen jemu i mamince samozřejmě, ale on byl ten, který každý rok připravoval vánočního houbového kubu.

Tatínek miloval vaření a já ten galymatyjáš, který dokázal v kuchyni udělat. Vraťme se ke kubovi. Jak a kdy vznikl, opravdu nevím. Slyšela jsem, že houby byly ve velké vážnosti již za předkřesťanských dob starých Slovanů. Můj tatínek vždy tvrdil, že kuba je původem z jižních Čech a že se na Štědrý den podával jako postní jídlo. Také vám rodiče tvrdili, že uvidíte zlaté prasátko, když se postíte?

Základem pro přípravu jídla jsou ječné kroupy a stroček trubkovitý. Nebojte se, stroček není nadávka, vlastně je to liška a protože má tmavou barvu někdy se ve starých receptech dočtete název staročeský černý kuba. Já sama nejsem žádný vynikající houbař, tak jako býval můj tatínek a stroček prostě nahrazuji běžnými sušenými houbami, dá se použít i hlíva.

Celý proces vaření tatínek začínal vždy tím, že sušené houby na několik hodin namočil do studené vody (moje babička je namáčela do mléka a byly jako by je utrhla v lese). Jakmile zapálil sporák, začal v kuchyni ten správný mumraj.
Jako první krok uvařil kroupy. Do hrnce nalil studenou vodu, kroupy propláchl a nasypal do hrnce, osolil, přidal kmín a kapku olivového oleje a vařil pod pokličkou do měkka. Po uvaření nechal kroupy pár minut "dojít" a nakonec je scedil.
Mezitím utřel česnek se solí, pepřem, sádlem a majoránkou a po scezení to všechno vmíchal do uvařených krup. Připravil si pekáč, který vymazal sádlem. Do něj vložil kroupy, do kterých zamíchal plátky hub podušených na sádle. Nakonec přidal cibuli, kterou také nechal zezlátnout na sádle. Tento polotovar strčil na 30 minut do trouby péct. Těsně před dopečením ještě dal na povrch několik kousků másla. Nakonec, když vyndal pekáč z trouby, ta báječná vůně a chuť. Dokonce i můj muž, zapřísáhlý masožravec, se nechal zlákat a nakonec tatínkovo kuchařské umění vychválil. Ten se jen usmíval pod vousy a tvářil se spokojeně.

Staročeský houbový kuba
500 g velké ječné kroupy
čerstvé houby
3 cibule
3 stroužky česneku
máslo
olivový olej
sůl
pepř
kmín
čerstvá majoránka
sádlo

Nakonec na mne zbyl úklid kuchyně. Dnes je vše jinak než za časů mých rodičů. Mám k dispozici několik kuchyňských pomocníků a vše je s nimi snažší. Před nedávnem jsem si koupila sadu (5 kusů) zelených misek Fresh na potraviny.
A


Musím se přiznat, že tyto nádoby mě pomohly nejen uchovat ovoce a zeleninu v lednici, ale též sýry, maso a dokonce i pečivo. A hlavně, lednice je stále uklizená. Samozřejmě, že jsem tradiční mužské večerní a někdy i noční zábavě nezabránila. Jistě víte o čem mluvím. Ale lednice už není rozvrtaná jako po nájezdu divokých prasat na vaši zahrádku. Dámy, vřele doporučuji.

Přeji šťastné a veselé vánoce a bohatého "Ježíška".

Vaše pražská Teta.

Sponzorem článku jsou: http://www.slevyzbozi.com/

Žádné komentáře:

Okomentovat